طراحی سایت

ابتدا کمی در مورد سایت و اهیمت آن توضیح دهیم این که یک سایت چه ویژگی هایی می تواند داشته باشم و طراحی سایت site design بهتر است توسط چه کسی انجام شود؟ تا حدودی با معنی کلمه سایت site آشنا هستید در واقع به محلی برای درج محتوای کسب و کار خود در محیط اینترنت گفته می شود. و شامل 3 عنصر اصلی  دامنه, هاست و کد می باشد. شما می توانید با استفاده از این امکان کسب و کار خود را به صورت مجازی گسترش دهید.

یک تعریف کلی از سایت را می توان به این صورت بیان کرد: یک وبسایت مجموعه ای از صفحات به هم پیوسته است که از طریق یک آدرس یا url قابل دسترسی هستند و محتوا این صفحات می تواند شامل متن, عکس, فایل, ویدئو ... باشد. به همین راحتی شما می توانید هر آنچه را که در محیط انجام می دهید آن را در فضای مجازی به روش های متفاوت به تصویر بکشید. کار سایت مانند یک مغازه بوده در کنار خیابان بوده و امکان قرار دادن محتوای شما را در خود می دهد.

 

هدف از طراحی وبسایت چیست؟

پاسخ به این سوال بسیار طولانی و تقریبا تمام نشدنی است. تعداد مزیت های داشتن یک وبسایت تا حدی زیاد است که نمی دانیم کدام یک از آن ها را برای شما شرح دهیم اما به صورت کلی می توان گفت که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و سرعت انتشار اطلاعات دیگر وجود یک سایت و جایگاه مجازی برای هر کسب و کاری یکی از ضروریات است. استفاده از اینترنت در گوشی های همراه و انواع سیستم های دیجیتال به نحوه ای است که اگر شما در این فضا نباشید برای مردم به این معناست که اصلا وجود خارجی ندارید. کمی فکر کنید تقریبا همه کسب و کارهای قدرتمند حداقل یک جایگاه در فضای مجازی دارند و از این طریق می توانند مخاطبین بیشتری را به سمت خود جذب کنند شاید اگر این فضا نبود جذب این تعداد از مخاطب چندین دهه طول می کشید اما با استفاده از یک سایت مناسب و حرفه ای شما می توانید در مدت زمان کوتاهی طبیق یک استراتژی مناسب خودرا به بسیاری از افراد معرفی کنید.

به بیان دیگر هدف از طراحی سایت را می توان به شرح زیر بیان کرد:

- تسریع در برند سازی

- بازاریابی اینترنتی و جذب مخاطب

- تسهیل در ارتباط با مشتریان و پیشتیبانی از خدمات مجازی

- سهولت در گردش اطلاعات

- استفاده از روش های فروش های اینترنتی

- گرفتن سفارش جدید 

- در دسترس بودن نسب به روش های دیگر

- انتشار کسب و کار در سطح کشور سراسری یا در سطح جهانی

- دسترسی راحت و سریع به اطاعات از سمت مخاطب

- قرار دادم اطلاعات کاری در یک محیط مجازی و دسترسی در هر زمان

- عدم نیاز به قرار های حضوری و تردد

- وضوع در اطلاعات هر کسب و کار و تجارب آن ها

- انتشار راحت و سریع تر اطلاعات نسبت به روش های دستی

- دسترسی به اطاعات به راحتی با یک دستگاه هوشمند مانند تلفن همراه در هر جایی که باشید می توانید اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید.

 

چگونه طراحی سایت کنیم؟

حال که با مزیت سایت آشنا شده اید شاید دلتان بخواهد شما هم صاحب سایت شوید برای این کار روش های متفاوتی است اگر بخواهید خودتان این کار را انجام دهید نیاز به زمان برای یادگیری آن داریم و این زمان ماهها طول می کشد تا بتوانید با آزمون خطا ها و با روش های آن اشنا شوید. معمولا این روش مناسب افرادی است که می خواهند در آینده طراح شوند و این کار را به عنوان شغل اصلی خود در نظر گرفته اند. اما راه دیگری هم هست شما می توانید طراحی به یک شرکت کاردان و حرفه ای بسپارید و خودتان نیز فقط امکاناتی را که می خواهید سفارش دهید ابتدا امکانات شرکت و شرایط آن را با شرایط و امکان خود تطبیق دهید و در صورت تایید همون شرکت را انتخاب کنید. بنظر شما این روش بهتر نیست؟

معمولا شرکت های طراح سایت خود نیز دارای نیروهای تفکیک شده برای هر بخش از سایت دارند به عنوان مثال یک نیرو فقط کار گرافیک سایت را انجام می دهد و نیروی دیگر بخشی از کد نویسی را انجام می دهد به این ترتیب هر کدام از آن ها تخصص در یک رشته از کار را داشته و نتیجه نهایی حرفه ای تر خواهد شد.

 

انتخاب زبان مناسب جهت طراحی وبسایت

بیایم کمی تخصصی تر وارد این بحث شویم می توان گفت سایت یک دنیای از دانش و یادگیری است که هر کدام از بخش های آن به صورت تخصصی و جزئی تر نیز نیاز به تخصص خاص خود را دارند. می خواهیم شما را به زبان های برنامه نویسی که برای توسعه وب سایت استفاده می شوند آشنا کنیم در واقع می توان گفت تنوع در این زبان ها به قدری است که هر فردی به صورت تخصصی فقط بر روی یکی از این زبان ها کار می کند. این زبان ها شامل موارد زیر هستند:

- طراحی سایت با زبان پی اچ پی یا php

- طراحی سایت با زبان پایتون یا python

- طراحی سایت با زبان گو یا go

- طراحی سایت با زبان سی شارپ یا c#

- طراحی سایت با زبان جاوا یا java

- طراحی سایت با زبان ای اس پی یا asp

اما با استفاده از فریم وردک ها می توانیم کار برنامه نویسی را سریع تر انجام دهیم . در واقع فریم ورک ها مجموعه از چهارچوب ها و ساختارها هستند که توسط بهترین برنامه نویسان نوشته شده اند اهدف از انجام این کار استفاده از ابزارهایی است که در هر سایتی به صورت مشترک از آن استفاده می شود به عنوان مثال همه سایت هایت دارای پایگاه داده , داشبورد ... هستند حال کد این بخش ها از قبل نوشته شده اند و قسمت های مختلف کاربرد دارند. انواع فریم ورک ها به شرح زیر هستند:

- لاراول Laravel

- سیمفونی Symphony

- جانگو Django

- انگولار Angular

اما با توجه به این تعداد از زبان کدام یک برای طراحی مناسب هستند؟ شاید بخواهید با این پرسش فقط به یک نام زبان برسید و انتظار دارید مزیت های یکی از این زبان ها را دلیلی بر دیگر زبان ها معرفی کنیم. اما در واقع اینطور نیست چرا که هر کدام از این زبان ها مزیت های خاص خود را دارند و این بسته به نوع پروژه و امکاناتی است که شما می خواهید. در واقع کمی در عمق مساله که وارد شویم متوجه می شویم نوع زبان انتخابی آنقدر ها هم مهم نیست اما مهم ترین گزینه پیاده سازی زبان به روش اصولی و استاندارد است. اجازه دهید نوع زبان را خود طراح سایت مشخص کند و شما فقط امکاناتی را که می خواهید به آن ها بگویید.

 

 

آیا می توان بدون کد نویسی سایت طراحی کرد؟

یکی از سوالاتی شاید فردی از خود بپرسید همین است که آیا می تواند بدون کد نویسی سایتی را طراحی کرد؟ در واقع این کار شدنی است وجود صفحه سازهای قدرتمند در وردپرس این امکان را ایجاد می کند که شخص بدون کد نویسی بتواند یک سایت را ایجاد کند. مثلا صفحه ساز المنتو, کامپوزر یا بیور بیلدر امکاناتی را در اختیارما قرار می دهند تا ابزار های دلخواه خود را با کشیدن و رها کردن یا به سادگی اجرا نماییم. یا حتی در صورت نیاز مواردی که را که می خواهیم به آسانی آن را دانلود و در کوتاه ترین زمان از آن بهره مند شویم. راحتی کار و تسریع در پیاده سازی سبب شده است که شوق افراد در جهت استفاده از قالب های آماده بیشتر شود.

اما نکته مهم این است که آیا با این روش آن سایت می تواند تمامی امکانات و چیزهایی که می خواهید را برآورد سازد؟ می توان گفت خیر. چرا که در بسیار از موارد موضوع به این سادگی ها هم نیست که شما بخواهید فقط با اجرای چند حرکت آن چیزی را که می خواهید پیاده سازی نمایید. گاهی نیاز به این است که کمی هم از کد نویسی جهت ویرایش یک سری از موارد بدانید و از همه مهم تر موضوع سئو بوده که حتما در طراحی باید آن را قید کنید و استانداردهای لازم را رعایت نمایید.

 

منظور از قالب سایت چیست؟

شاید بارها نام قالب را در طراحی وبسایت ها شنیده اید. در واقع منظور از قالب همان template یا theme یا ظاهر سایت است قالب مانند یک ویترین بوده که مواردی مانند رنگ آمیزی سایت, تعداد ستون ها, فونت نوشته ها, اندازه ها .... که مربوط به جنبه ظاهری هستند در آن تحت کنترل هستند.

با توجه به این که تعداد قالب های وردپرس از پیش نوشته شده بسیار زیاد است. شما باید با توجه به زمینه کاری قالب مورد نیاز خود را انتخاب کنید. و بتوانید آن را با توجه به نیاز خود ویرایش کنید.

 

چطور یک سایت معتبر طراحی کنیم؟

در کنار مواردی که گفته شد یکی دیگر از گزینه های مهم داشتن اعتباراست. شما اگر خدمات منحصر به فردی را ارائه دهید اما اعتباری نداشته باشید هیچ فایده ای نخواهد داشت. به کاربر خود اهمیت دهید و موارد زیر را تا جای امکان رعایت کنید:

- به ظاهر سایت خود اهمیت دهید.

- سعی کنید مطالب سایت خود را هر چند وقت یکبار به روز رسانی کنید.

- به کاربر خود بهاء دهید و از نظرات و پیشنهادات آن ها استقبال کنید.

- امکانات خود را به راحتی در اختیار کاربر قرار دهید. و از لینک سازی درست استفاده کنید تا کاربر بتوانید در کمتر از 3 به صفحه هدف مورد نظر برسد.

- از محتوای کپی شده استفاده نکنید.

- از جملات و کلماتی که فقط در جهت سئو سایت بوده و سبب رنجش کاربر می شود استفاده نکنید.

- توجه نمایید هدف گوگل نیز رضایت کاربر است پس ابتدا قبل از هر چیزی سایت خود را کاربر پسند کنید.

- به موارد UI یا User Interface Design به معنای طراحی رابط کاربری و UX یا User Experience Design به معنای طراحی تجربه کاربری دقت کنید.