سوال مشترک بسیاری از افراد تازه‌وارد به سئو این است که “کلمات کلیدی سئو چیست؟” تمامی فعالیت‌های سئو حول یافتن، استفاده کردن، بهینه‌سازی کردن و رتبه گرفتن کلمات کلیدی (Keyword) انجام می‌شود. بنابراین کیوردها را باید شاکله اصلی بهینه سازی سایت دانست. اگر آشنایی نسبتا مختصری با SEO داشته باشید، احتمالا این سوال برایتان مطرح شود که نقش کلمات کلیدی در سئو چیست؟ انواع کیورد کدام است؟ یا … . در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

کلمات کلیدی در سئو چیست (keyword)

پروسه سئو با جستجوی کلمات کلیدی آغاز می‌شود. در این تحقیق کلماتی که کاربران آنها را جستجو می‌کنند، استخراج می‌گردد. بنابراین در جواب این سوال که کلمات کلیدی سئو چیست؟، می‌توان گفت این کلیدواژه‌ها عباراتی هستند که کاربران برای حل مشکل خود در گوگل، بینگ و سایر موتورهای جستجو وارد می‌کنند. در واقع فعالیت روی این عبارات منجر به افزایش ترافیک سایت خواهد شد.

نقش کلمات کلیدی در سئو چیست؟

بهترین کلمات کلیدی برای سئو را انتخاب کنید و ترافیک سایتتان را متحول نمایید! کلمات کلیدی نقش تعیین کننده‌ای در بهینه سازی سایت ایفا می‌کنند. از طرفی تمام فعالیت‌های کمپین سئو نظیر تولید محتوا، لینک بیلدینگ و … تحت تاثیر آنها قرار دارد. از طرف دیگر این کلمه‌ی مورد هدف شما است که میزان ترافیک سایتتان را تعیین می‌کند. بنابراین باید بپذیریم کیوردها (Keyword) بازیگر نقش اول سئو هستند.

انواع کلمات کلیدی در سئو

در این قسمت به این موضوع خواهیم پرداخت که انواع کلمات کلیدی سئو چیست؟ دقت کنید برای استفاده از کلمات کلیدی در سئو باید حتما با این دسته بندی‌ها آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت انتخاب کلمات کلیدی در سئو امری پیچیده و دشوار خواهد بود.

انواع کلمه کلیدی از نظر هدف کاربر از جستجو (Search Intent)

از رایج‌ترین طبقه بندی‌هایی که برای انواع کیورد در نظر گرفته می‌شود، طبقه بندی آنها بر اساس هدف کاربر از جستجو است.

  • کلمات کلیدی اطلاعاتی (Informational)
  • کلمات کلیدی تجاری (Commercial)
  • کلمات کلیدی ناوبری (Navigational)
  • کلمات کلیدی معاملاتی (Transactional)

انواع کلمه کلیدی از نظر حجم جستجو (Search volume)

می‌خواهید بدانید طبقه بندی رایج دیگر برای انواع کلمات کلیدی در سئو چیست؟ در تحقیق کلمه کلیدی، کلیدواژه ها بر اساس میزن جستجو به 3 دسته مختلف تقسیم می‌شوند.

  • کلمات کلیدی اصلی (Head)
  • کلمات کلیدی متوسط (Middle Tail)
  • کلمات کلیدی دم بلند (Long Tail)

نکات مهم در انتخاب کلمات کلیدی در سئو چیست؟

در سرتیتر نقش کلمات کلیدی در سئو به این موضوع پرداختیم که کلیدواژه‌ها از 2 منظر اهمیت دارند. اول این که تمام فعالیت‌های سئو را تحت تاثیر قرار می‌دهند. نکته بعدی این که در جذب ترافیک نقش اساسی ایفا می‌کنند. تمام این ها زمانی می‌تواند مفید و ثمر بخش باشد که در انتخاب کلمات کلیدی دقت لازم را انجام دهید. در این زمینه چند نکته کلیدی وجود دارد. جدول زیر را مرور کنید:

نوع کلمه

میزان جستجو

Search volume

رقابت

Competition

نرخ تبدیل

CTR

اصلی (Head)زیادزیادکم
متوسط (Middle Tail)متوسطمتوسطمتوسط
دم بلند (Long Tail)کمکمزیاد

شاید در نگاه اول بهترین کلمات کلیدی برای سئو کلمات اصلی یا Head باشند، اما حقیقت چیز دیگری است. شما باید از کلمات دم بلند، دست کم در شروع سئو، استفاده کنید. اگرچه این کلمات جستجوی کمتری دارند، اما رقابت در آنها کمتر است و البته نرخ تبدیل بیشتری برایتان به ارمغان می‌آورند. زمانی که تعداد کلمات کلیدی در سئوی سایت شما افزایش پیدا کرد، می‌توانید از کلیدواژه‌های متوسط یا اصلی نیز استفاده کنید.

به کارگیری و نحوه نوشتن کلمات کلیدی سئو نیز حائز اهمیت می‌باشد. هر دسته از کلمات با یک هدف خاص جستجو می‌شوند. به این ترتیب برای آنها باید صفحات خاصی منتشر کنید:

هدف از جستجوی کلمات

Informational

به دست آوردن اطلاعات

مقاله

Commercial

مقایسه و کسب اطلاعات تجاری

مقاله

Navigational

جستجوهای مرتبط با سایت مدنظر

Transactional

جستجو برای خرید

صفحات محصول، فروش

 

از کلمات Informational و Commercial برای نوشتن مقاله استفاده کنید. کلمات Navigational جزو کلمات ممنوعه هستند. همچنین کلمات Transactional برای صفحات مرتبط با خرید بهترین گزینه محسوب می‌شوند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *