منظور از سئو داخلی سایت چیست؟

سئو درون صفحه ای یا سئو داخلی وب سایت‌(Seo On Page) به مجموعه فرایند های بهینه‌سازی اجزای مختلف سایت گفته می شود. عناصر مختلف سایت مانند محتوا، بهینه‌سازی معماری سایت و بهینه‌سازی عناصر html بر روی سئو داخلی سایت موثر هستند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند در واقع سئو داخلی یعنی این که کلمات کلیدی را در جاهای مختلف سایت قرار دهیم! اما به‌صورت کلی اینطور نیست و شما باید مواردی بیش از آن چیزی که فکر می‌کنید را رعایت کنید.
اگر بهینه‌سازی صفحات را به درستی انجام دهید تاثیر بسیار زیادی بر روی رتبه بندی سایت شما خواهد گذاشته و سایت شما را از نظر موتورهای جستجو نیز محبوب‌تر می‌کند.

چرا سئو داخلی وبسایت مهم است؟

سئو داخلی سایت مهم است زیرا بسیاری از موتورهای جستجو برای رتبه بندی صفحات عناصر داخلی صفحه را رصد می کنند. به صورت کلی گوگل صفحات داخلی را کرال کرده و آن را آنالیز می کند. تا ببیند عباراتی که کاربر سرچ می کند در سایت شما قرار دارد یا خیر. از این جهت می توان گفت قرار دادن کلمات مهم در صفحات داخلی سایت مهم هستند در واقع این همان چیزی است که کاربر بیشتر با آن درگیر می شود اما این همه ماجرا نیست. و شما باید به نکات دیگر هم توجه کنید.

حالا اگر شما بتوانید سئو وبسایت خود را به درستی انجام دهید سبب می شود, رتبه بالاتری را در موتورهای جستجو دریافت نمایید و این امر در نتیجه سبب می شود تا بیشتر دیده شوید و ترافیک بیشتری را دریافت نمایید. 

چه عواملی بر روی رتبه بندی سئو داخلی سایت تاثیر گذار هستند؟

چک لیست سئو داخلی شامل عوامل تاثیر گذار در سئو داخلی هستند که با رعایت چندین فاکتور مهم سئو داخلی وبسایت می توانید رتبه خود را از نظر موتورهای جستجو بهبود ببخشید. و هرچه صفحات سایت شما قدرتمند تر و بهینه تر باشند سایت شما رقابتی تر و امکان شکست آن کاهش می یابد.

اما تکنیک های سئو داخلی سایت که با رعایت آن می توانید تاثیر بسیار زیادی بر روی بهینه سازی صفحات داخلی سایت شما داشته باشد. شامل موارد زیر می باشند:

 •  آدرس صفحات یا URL
 • توضیحات متا
 • عنوان صفحات
 • عنوان اصلی صفحه
 • سرعت بارگذاری صفحات
 • لینک سازی داخلی سایت
 • تگ alt تصاویر
 • محتوای با ارزش
 • بهینه سازی تصاویر
 • ریسپانسیو بودن سایت
 • استفاده از کلمات کلیدی مناسب

حالا به صورت مختصر به توضیح هر کدام از مراحل سئو داخلی سایت که در بالا به آن اشاره شده, می پردازیم:

چه عواملی بر روی رتبه بندی سئو داخلی سایت تاثیر گذار هستند؟

یکی از نکات بسیار مهمی که در هنگام ایجاد آدرس صفحه یا url باید به آن دقت داشته باشید این است که آدرس صفحات سایت خود را بر اساس محتوای آن تعیین کنید به عنوان مثال اگر در مورد سئو سایت می خواهید صحبت کنید url آن را /seo_site قرار دهید.

در واقع داشتن url های تمیز و سازماندهی شده سبب می شود تا کاربردر صورتی که لینک را مشاهده کرد درک درستی از موضوع صفحه داشته باشد. انتخاب یک url منظم و همراه با کلمه کلیدی مرتبط با همان صفحه از مزیت های بیشتری, نسبت به یک url دارای اعداد و نامفهوم برخوردار می باشد.

توضیحات متا یا Meta description

توضیحات متا دقیقا در نتایج گوگل و زیر آدرس و تایتل سایت قرار می گیرد. گرچه توضیحات متا به صورت مستقیم بر روی سئو سایت تاثیر نمی گذارد اما یکی از مواردی است که به کاربر کمک می کند تا از اطلاعات صفحات قبل از ورد به آن آگاه شود. حال شما می توانید از این فرصت استفاده نمایید و در توضیحات متای هر کدام از صفحات خود اطلاعاتی را قرار دهید که از نظر کاربر مهم تر بوده و بیشتر سرچ می شود. می توانید در این توضیحات کلمات کلیدی و نام برند خود را قرار دهید.

به عنوان مثال برای نمونه سئو داخلی یک سایت می توان به بهینه سازی متا description اشاره کرد. اگر شما بخواهید در مورد دکواسیون داخلی متا دسکریپشن بنویسید می توانید از کلمات کلید و مهم استفاده کنید. مانند: « طراحی دکوراسیون داخلی “نام برند” در انواع مراکز خدماتی تجاری اداری با امکانات ویژه و طرح رایگان » اندازه استاندارد توضیحات متا 160 کارکتر است.

عنوان اصلی صفحه یا تگ H1

تگ H1 در هر صفحه ای فقط باید یک بار استفاده شود. عنوان اصلی بسیار مهم بوده و در قسمت هایی مانند نتایج جستجو, بالای صفحه و هنگام اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی نمایش داده می شود. در این تگ از کلمات کلیدی و مهم استفاده نمایید و طول عنوان اصلی نباید بیش از 60 کارکتر باشد.

عنوان صفحات یا تگ های H2 تا H6

استفاده از عناوین در نوشته سبب می شود تا محتوای شما از نظر کاربر خواناتر شود. در تگ های عنوان می توانید از کلمات کلیدی یا مرتبط استفاده نمایید به صورت کلی بعد از 300 کلمه می توانید از یک تگ عنوان استفاده کنید و به صورت استاندارد از تگ ها باید به صورت ترتیبی استفاده کنید یعنی تگ H2 و بعد H3 و …. همچنین در صورت استفاده از تگ H3 بعد آن از تگ H3 یا H2 استفاده کنید.

سرعت بارگذاری صفحات سایت

سرعت بارگذاری یکی از نکات مهم سئو داخلی است طبق آمارها 50 درصد کاربران در صورتی که یک صفحه بیش از 3 ثانیه طول بکشد تا بارگذاری شود, توسط کاربر بسته می شود. برای جلوگیری از این امر باید سرعت صفحه خود را با فشرده سازی تصاویر, بهینه سازی کدها و … بهینه کنیم. جهت بررسی سرعت صفحات می توانید از ابزار PageSpeed ​​Insights استفاده کنید.

لینک سازی داخلی

یکی از فاکتورهای مهم دیگر در بهینه سازی داخلی سایت به کار گیری صحیح لینک سازی بین صفحات داخلی سایت یا بک لینک در سئو داخلی است. در واقع این کار سبب می شود کاربران وارد صفحات دیگر شوند و خزنده های گوگل نیز با استفاده از این لینک ها وارد صفحات دیگر سایت می شوند و این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است.

تگ Alt تصاویر

در هنگام بارگذاری تصاویر برای هر کدام از آن ها بسته به موضوع صفحه یا پارگراف یک عنوان تعیین کنید. می توانید در قسمت alt تصاویر کلمات کلیدی یا کلمات مهم و مرتبط با درج نمایید.

ریسپانسیو بودن سایت

همانطور که می دانید امروزه بیشتر سرچ ها از تلفن همراه انجام می شود. بنابران سایت شما باید برای تلفن همراه نیز بهینه شده باشد. همچنین گوگل به وب سایت هایی ریسپانسیو هستند رتبه بالاتری می دهد.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب

از کلمات مناسب با مقدار سرچ بالا در کسب و کار خود استفاده کنید. می‌توانید کلمات کلیدی خود را ترکیبی از کلمات کلیدی بلند و کوتاه استفاده کنید.

چگونه بهینه سازی داخلی صفحات سایت را ارزیابی کنیم؟

برای ارزیابی ” سئو آن پیج صفحات وبسایت “ خود می توانید از ابزارهای سئو داخلی صفحه استفاده کنید اما در بهترین حالت می بایست به صورت دستی تک تک صفحات را بررسی کرده و با توجه به یک سر از معیار ها صفحات را مورد ارزیابی قرار دهید. مواردی که باید در هر صفحه به آن توجه نمایید عبارت اند از:

 1. به کلمات کلیدی در عنوان ها و آدرس صفحه و توضیحات متا را بررسی کنید
 2. سرعت صفحه را با استفاده از ابزار بررسی کنید
 3. لینک سازی داخلی و به انکرتکست های مربوطه توجه نمایید
 4. بررسی کنید که سایت در سایر دستگاه مانند تلفن همراه بهینه باشد
 5. محتوایی که مدت زمان زیادی نوشته شده اند را در صورت امکان, آپدیت کنید
 6. از تصاویر و ویدئو در محتوای خود استفاده کنید.

تفاوت سئو داخلی و سئو خارجی چیست؟

سئو داخلی مربوط به درون صفحه سایت می باشد و با بهینه سازی بخش های مختلف و داخلی سایت انجام می شود, تا موقعیت آن در رتبه بندی موتورهای جستجو بهبود ببخشد. با این کار ربات های موتورهای جستجو به راحتی صفحات داخلی را انالیز می کنند.

در مقابل سئو خارجی مربوط به اقداماتی در خارجی از وبسایت می شود. در واقع انجام یک سری از اقدامات در خارج از سایت بوده تا سایت از نظر موتورهای جستجو بهینه شود. سئو خارجی فقط لینک سازی نیست و می تواند شامل اقداماتی نظیر اشتراک گذاری لینک در شبکه های اجتماعی, وبلاگ نویسی, تبلیغات و … باشد.

چطور سئو داخلی یا on page seo سایت خود را شروع کنید

تا اینجا با مزیت هایی که سئو داخلی یک سایت دارد آشنا شده اید و شاید بخواهید این اقدامات را بر روی سایت خود انجام دهید. در واقع سئو on page درصد زیادی از بهینه سازی را در بر می گیرد و با انجام اصولی و درست موارد مهم می توان نتایج آن را بر روی وب سایت خود مشاهده کنید. اما برای انجام سئو داخلی می توانید از یک متخصص کمک بگیرید. قیمت سئو سایت با توجه به نوع سایت و استراتژی آن متفاوت است. می توانید با تیم سپیدار نت تماس بگیرید و مشاوره رایگان در حوزه سئو داخلی وبسایتتان دریافت نمایید. یا می توانید سفارش خود را ثبت کنید.

 مواردی که در سئو داخلی باید رعایت شود
1آدرس صفحات یا URL
2توضیحات متا
3عنوان متا
4عنوان اصلی صفحه
5سرعت بارگذاری صفحات
6لینک سازی داخلی سایت
7تگ alt تصاویر
8محتوای با ارزش
9بهینه سازی تصاوی
10ریسپانسیو بودن سایت
11استفاده از کلمات کلیدی مناسب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *